Kurtköy Diş | info@kurtkoydis.com | Sülüntepe Mah. Safa Cad.No:67 D:1 Kurtköy / Pendik
Randevu için Arayınız: 0216 595 33 88

Ortodonti

Ortodonti

Dişhekimliğinin diş, çene ve yüz düzensizliklerini teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır.düzensiz ve kötü kapanış denilen malokluzyon ortodonti ile tedavi edilebilmektedir. Ortodonti diş, çene, yüz ve kapanış bozuklukluklarının oluşmasını engellemek ve oluşan bozuklukların tedavisini hedeflemektedir.

 

 

Önleyici Ortodontik Tedavi

Ortodontistin ilk görevi çocukta ortodontik anomali oluşmasını önlemektir. Erken yaşlarda çekilen süt dişlerinin yerlerinin korunması ileride daimi dişlerin düzgün sıralanması açısından büyük önem taşımaktadır. Önleyici (Koruyucu) ortodontik tedavileri;

Erken dönemde kaybedilen süt dişlerinin yerine yapılan yer tutucular.

Parmak emme ve hatalı yutkunma (yutkunurken dilin dişler arasından çıkması) gibi alışkanlıklar mevcutsa giderilmesine yönelik yapılan dil önleyici apareyler, olarak sayılabilir.

 

 

Önleyici ortodontik tedavi hangi durumlarda yapılmalıdır?

Kötü alışkanlıklar olarak sıralayabileceğimiz parmak emme, anormal yutkunma, dil emme gibi faktörlere bağlı yapılmaktadır.

Ağız dışı aygıtların kullanımı çocuğa zarar verir mi?

Ağız dişi aygıtlar çocuğunuza zarar vermez. Genellikle evde kullanımı istenmektedir, okula giderken veya spor yaparken çıkarılabilir.

Düzeltici Ortodontik Tedavi

Dişlerin düzensiz sıralanması ile karakterize kötü kapanış durumu ve çene-yüz kemiklerine ait bozuklukların düzeltilmesini içerir. Ortodontik anomaliler olarak da adlandırılır.

Yetişkin Ortodontisi

Erken dönemde tedavi edilmeyen ortodontik bozukluklar sonucu dişlerde aşırı çapraşıklık, üst çene darlığı veya üst çene ileri itim vakalarının olduğu yetişkin bireyler için uygulanan tedavi yönetimidir. Bu bozukluklar; diş etleri sağlığının bozulmasına bağlı olarak kanama, ağız kokusu, renkleşmiş ve koyulaşmış dişler ve diş-çene-yüz ilişkileri arasındaki uyumsuzlukları tetikler. Bazı vakalarda ise erken diş çekimlerinden kaynaklanan, ileri yaşlarda bu boşluğa kaymış ya da pozisyonu bozulmuş, devrik ve yatık dişlerin oluşturduğu çeneler arası kapanış bozukluklarına rastlanır. Çapraşıklığa bağlı olarak dişlerin kolay temizlenemediği ve diş eti hastalıklarının başlamış olduğu tedavide geç kalınmış dönemde ise; yaygın diş çürükleri ve diş eti çekilmeleri bu kötü tabloyu daha da olumsuz bir hale getirir.

Lingual Tedavi

Dişlerdeki pozisyonel bozukların ve çapraşıklıkların düzeltilmesinde, dişlerin görünmeyen (iç), dile bakan (lingual) yüzeyine yapıştırılan braketlerin kullanıldığı tedavi yöntemidir. Braketler ve ark telleri dişlerin lingual yüzeyinde yer aldığından,  dişlerde tel olduğunu anlaşılmamaktadır. Ancak bu durum, dil için biraz rahatsız edici olabilmektedir. Tedaviye başlamadan önce bu durumu anlayabilmemiz mümkündür. Bu nedenle öncesinde dilin rahatsız olmayacağı anlaşılırsa, problemin şekline ve şiddetine göre tedavi süreci düzenlenir.

Şeffaf Plakalar ile Tedavi

Yetişkinler için kullanılabilen geleneksel diş tellerine bir alternatiftir. Şeffaf plaklar neredeyse görünmezlerdir. Yemek yemek, diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak için çıkarılabilirler.

Cerrahi Vakalarda ( Ortognatik ) Ortodonti

Ortognatik cerrahi, yüzde daha estetik görüntü yaratmak için sadece ortodontik tedavinin yeterli olmadığı iskeletsel bozukluklarda, ortodontik tedavi sonrası çenelerinde kesilerek yani ameliyatla düzgün konumlarına getirildiği kombine işlemin adıdır. Ortodontik veya ortopedik tedavi ile dişlerin düzgün sıralanması gerçekleştirilebilir.