Kurtköy Diş | info@kurtkoydis.com | Sülüntepe Mah. Safa Cad.No:67 D:1 Kurtköy / Pendik
Randevu için Arayınız: 0216 595 33 88

Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontal hastalıklar diş eti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve diş eti iltihaplarının baş sorumlusudur. Ayrıca bu birikintiler zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını da oluştururlar. Daha ileri safhalarda çekim kaçınılmaz olabilir.

Erişkinlerde diş kayıplarının %70’inden periodontal hastalıklar sorumludur. Hastalıklarla birlikte diş etleri şişer, kızarır, kanar, çekilir; diş boyları uzar; ağız kokusu meydana gelir; dişler yer değiştirir, araları açılır ve sonunda kaybedilir. Diş eti hastalığının en önemli belirtilerinden biri olan ve hasta tarafından kolaylıkla fark edilebilen diş eti kanaması, diş fırçalarken, sert gıdalar yerken, kimi zaman da kendiliğinden meydana gelir. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler.

Diş Eti İltihaplar

Periodontitis olarak isimlendirilen diş eti iltihaplanması dişleri çevreleyen kemiklerde ve diş etindeki dokularda meydana gelebilen bir iltihaplanma türüdür. Dişler ağız içinde görebildiğimiz kron kısmı ve çene içine gömülmüş ‘kök’ten oluşmuştur. Kökler kemik içinde ince lifler yardımı ile tutunmaktadır. Bunun yanında çene kemiğinin iç yüzünü saran pembe diş etide dişin boyun kısmına yapışır. Diş eti iltihabı sadece gözle görülen diş etini değil, kemik dokuyu da etkileyeceğinden kontrol altına alınmayan bir diş eti rahatsızlığıdır. Sonuçta çürüksüz dişlerin sallanmasına ve çekilmesine neden olacaktır.

Diş Taşı Temizliği

Dişler günlük olarak temizlenmediğinde ve diş bakımı yapılmadığında dişler üzerinde bakteri plağı dediğimiz bir tabaka meydana gelir. Bu tabaka tükürüğümüzle birleştiğinde zamanla sertleşir ve diş taşlarının oluşmasına neden olur. Başlarda bakteri plağı olan diş taşları zamanla katı bir şekilde dönüşerek diş etlerinin çekilmesine neden olur.

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti dişi çevreleyen kemiğin üzerine oturan ve yorgan görevi gören koruyucu bir dokudur. Diş eti çekilmesi; diş taşına, kötü kaplamalara veya kalıtımsal diş eti hastalıklarına bağlı kemiğin bakterilerden dolayı aşağı doğru erimesi, diş etinin de onu takiben aşağıya doğru inmesidir.

Diş Eti Estetiği

Gingivektomi / Gingivoplasti olarakda bilinen dişeti şekillendirilmesi Estetik Diş hekimliğinin ilk basamaklarındandır.

Dişetleri tansiyon problemleri veya böbrek rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Eğer bireyde bu tür bir sağlık problemi yok ise diş etleri 1 saatlik bir seans içerisinde ağrısız ve acısız olarak kısaltılabilmekte ve yeniden şekillendirilebilmektedir.