Kurtköy Diş | info@kurtkoydis.com | Sülüntepe Mah. Safa Cad.No:67 D:1 Kurtköy / Pendik
Randevu için Arayınız: 0216 595 33 88

Protez

İleri Cerrahi ile Uygulanan İmplantlar

Protezler hangi aşamalarla hazırlanır?

Öncelikle protezin yapılması için bir ölçü kaşığı ve uygun ölçü maddesi kullanılarak ağzın ilk ölçüsü alınır. İlk ölçülerden elde edilen alçı modeller üzerinde ağza standart kaşıklardan çok daha uygun kişisel ölçü kaşıkları hazırlanır ve bu kaşıklarla alınan ölçü daha nettir. İkinci ölçülerden elde edilen modeller üzerine hazırlanan mum şablonlar, hastanın kaybolan dişlerinin ve diğer dokularının olması gerektiği şekilde, hastanın kaybolan estetik, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını doğru olarak iade edebilecek şekilde düzenlenir. Mum şablonlar, yapay dişler nereye gelecekse orada olacak şekilde hazırlanır. Hazırlanan mum şablonların bulundukları yerlere hastaya uygun olarak seçilen yapay dişler dizilerek hasta ağzında denenerek provası yapılır. Dişli provası hekim ve hasta tarafından onaylanan protezler laboratuvarda bitirildikten sonra hastaya teslim edilir. Teslim edilen protezin, destek olan dokulara zarar vermemesi için başlangıçta daha sık sonra ise daha seyrek olarak kontrollerin yapılması gerekir.

Hareketli Protezler

Dayanak dişlerin gelecek yükü kaldıramayacağı, geniş diş eksikliği içeren durumlarda ya da diş ile sonlanmayan eksik diş alanları olduğunda hareketli protezler uygulanır. Hareketli protez hasta tarafından takılıp çıkartılabilirler.

Sabit Protezler

Hastanın kendisinin çıkaramadığı kron-köprü gibi yapıştırma protezlerdir. Diş eksiklerini doldurmak için yapılan tamamen sağlıklı bir yöntemdir. Son yıllarda çene kemiğine implant yerleştirerek yapılan protezler, hastalara kendi dişleriyle çiğniyormuş hissini verir ve bu nedenle de çok tercih edilmektedir. Bir veya birden fazla diş eksikliğinin olduğu durumlarda komşu dişlerden destek alınarak kayıp dişlerin yerine konulması için yapılan sabit protezlere “köprü” denir. Çürük veya travmaya bağlı olarak aşırı madde kaybına uğramış dişlerin üzerlerinin kaplanarak estetik ve fonksiyonun yeniden kazandırılması için yapılan sabit protezlere “kron” denilir.

İmplant Üstü Protezler

Kullanırken sıkıntı yaşanılan, bazıları için kabusa dönüşen hareketli protezleriniz yerini artık implant destekli sabit protezler alıyor. Hareketli total protezler; kullanım ve bakım zorluğu açısından günümüzde yerini implant destekli sabit protezlere bırakmaktadır.